Chaga (Čaga) – silný adaptogén, ktorý Vás podrží v boji s každodenným stresom!
Otestovali sme tinktúru vo vysoko stresujúcom zdravotníckom prostredí. Presvedčila nás na 100%, dokážeme pracovať efektívnejšie, s nižšou stresovou záťažou.
Aké účinky má Chaga (Čaga)?
Účinky Čagy sú známe v tradičnej východnej medicíne už stovky rokov, kde sa používa najmä na problémy s trávením.
Čaga sa vďaka obsahu biologicky aktívnych látok radí medzi prírodné adaptogény. Adaptogény sú látky, bylinného, alebo hubového pôvodu, ktoré pomáhajú organizmu prispôsobiť sa stresu a zlepšiť fyzickú a mentálnu odolnosť. Taktiež zvyšujú schopnosť vyrovnávať sa so zmenami v životnom prostredí.
Tieto látky pôsobia na rôzne systémy v tele, vrátane nervového, endokrinného a imunitného systému, a pomáhajú udržiavať homeostázu – to znamená vnútornú rovnováhu organizmu:
Čaga a trávenie – stáročiami overený účinok
Čaga bola už v tradičnej sibírskej medicíne používaná na tráviace neduhy. V čínskej medicíne sa zas používa pri črevných problémoch na podporu trávenia. Používa sa aj pri zápche. Vďaka kyseline betulínovej má Čaga pozitívne účinky na žalúdočnú sliznicu, a pomáha v prevencii gastritídy a vredov (R). V črevách vyživuje baktérie mikrobiomu a zvyšuje počet „dobrých“ baktérií (R). V tráviacom systéme ďalej vyživuje pečeň a pankreas (R). Zaujímavosťou je, že v jednej štúdii (R) zmenou mikrobiomu ukázala aj zlepšenie stavu ulceróznej kolitídy.
Čaga a rakovina – vplyv betaglukánov
Okrem terpénových látok obsahuje Čaga aj funkčné polysacharidy – betaglukány, ktoré využíva aj západná medicína, najmä na podporu imunity a ako doplnkovú liečbu pri rakovine.
Vo vedeckých štúdiách bola odsledovaná pri rakovine – hrubého čreva, pŕs, pľúc a mozgu.
Upozornenie: Liečbu rakoviny musí vždy riadiť onkológ. Neodporúčame sa spoliehať iba na domácu terapiu prírodnými doplnkami. Aj keď medicinálne huby ukazujú výborné účinky proti rakovinným bunkám, dištancujeme sa od domáceho experimentovania a považujeme to za hazard so zdravím. Vitálne huby môžu byť užívané výhradne ako doplnok k onkologickej liečbe!
Čo Čaga obsahuje?
Čaga obsahuje vysoké množstvo vitamínu D2 (prekurzor vitamínu D3), ktorý je pre nás dôležitý najmä v jesenných a zimných mesiacoch, kedy trpíme na akútny nedostatok slnečných lúčov, ktoré v našom tele stimulujú tvorbu vitamínu D3. A okrem toho disponuje celým spektrom vitamínu B, vrátane vitamínu B12, čo ocenia najmä vegetariáni a vegani, keďže okrem mäsa sa B12 v plant-based strave vyskytuje veľmi sporadicky. Z mikronutrientov je bohatá na:
- Zinok – pomáha udržovať zdravie vlasov, nechtov a pokožky
- Draslík – pomáha regulovať krvný tlak, prispieva k normálnej funkcii nervového systému
- Železo – podieľa sa na tvorbe červených krviniek
- Vápnik – prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov
- Horčík – zmierňuje únavu a prispieva k zdraviu nervového systému.
Betulín a kyselina betulínová – superlátky z brezovej kôry
Keďže Čaga rastie primárne na brezách, aktívne do seba absorbuje látky obsiahnuté v jej kôre. Jedná sa o terpény Betulín a kyselinu betulinovú. Naši kolegovia z Ústavu translačnej medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci sa venujú výzkumu týchto terpénov kvôli ich potenciálnym protirakovinovým účinkom (R).
Aká silná je Hrotlife Čaga tinktúra?
Hrotlife Chaga je tinktúra, v ktorej nájdete dvojitý extrakt 8:1 z divokej Čagy. Tento pomer znamená, že na 1g extraktu bolo použitých 8g plodnice huby. V dennej dávke teda dostanete do tela oveľa vyššie množstvo biologicky aktívnych látok v porovnaní s kapsulami a navyše so 6-násobnou vstrebateľnosťou.
Ako užívať Čagu?
Hlavnou výhodou Čaga tinktúry je jednoduché a príjemné užívanie. Nemusíte sa báť že sa Vám veľké kapsule zaseknú v krku a musíte ich spláchnuť pol litrom vody. Jednoducho 2 krát stlačíte kvapkadlo a z tinktúry sa Vám nasaje polovičný obsah dennej dávky. Odporúčame užívať 2 takéto kvapkadlá denne.
Môžte nakvapkať pod jazyk, alebo pridať do Vášho obľúbeného nápoja. Vďaka nízkemu obsahu alkoholu má jemnú, slabo nahorklú chuť. Tú spôsobuje prítomnosť biologicky aktívnych terpénov betulínu a kyseliny betulinovej.
Odkiaľ Hrotlife Čaga pochádza?
Chaga tinktúra pochádza z divokej Čagy, udržateľne zbieranej v panenskej prírode estónskej tajgy. Ďalej ich spracujeme metódou dvojitého extraktu (alkohol, voda), tak, aby sme mohli extrahovať a zachovať čo najväčšie množstvo biologicky aktívnych látok a mohli ste z nich vyťažiť maximum účinkov. Celý proces je spracovaný ručne v malých várkach, v ktorých je kladený dôraz na čistotu huby a výnimočnú kvalitu každej fľaštičky.
Do našich tinktúr sa zbierajú plodnice Čagy staršie ako 15 rokov. Vo všeobecnosti platí, že Čaga „vekom zreje ako víno“. To znamená, čím je plodnica staršia, tým viac aktívnych látok obsahuje.
Všeobecne platí, že čím severnejšie na Zemi Čaga rastie, tým viac je prostredím stimulovaná a tým viac aktívnych látok obsahuje. Názov „Čaga sibírska“ sa dnes používa ako označenie údajne kvalitnejšej Čagy, keď sa však pozrieme na mapu sveta, tak estónska tajga sa nachádza na približne rovnakej zemepisnej šírke ako Sibír, či Aljaška. Čagy z ostatných severských lokalít to teda nijak neznevýhodňuje a sú rovnako potentné ako „sibírska čaga“.
Zloženie | |
Objem balenia | 100 ml |
Extrakt z huby Chaga (Inonotus obliquus) v 1 dávke | 2000 mg |
Obsah alkoholu | < 1,2% |
Pramenitá voda |
Na vnútorné aj vonkajšie použitie.