Uncategorized

Reishi – Najlepšia prírodná voľba pri jarnej alergii

Alergická reakcia vznikne, keď Vaše telo nadmerne reaguje na podnet, ktorý je inak neškodný. Aj keď jeho zámer je ochrániť Vás, niekedy to vie byť otravné (kýchanie, pálenie očí), niekedy až fatálne (anafylaktický šok).

Allergy season

Senná nádcha (Jarná alergia)

Jedna z najbežnejších alergií je alergická rinitída, inak známa ako senná nádcha.

Oproti klasickej nádche, ktorú dostanete z vírusu, je senná nádcha alergická reakcia na peľ. Ľudia majú najčastejšie problém na jar, keď kvitnú stromy a peľ sa dostáva do ovzdušia.

Podľa NHS sú príznaky sennej nádchy:

  • Kašeľ/kýchanie neustáva
  • Častý výtok z nosa
  • Začervenané, alebo zaslzené oči
  • Svrbenie v krku, ústach, ušiach a nose
  • Bolesť hlavy
  • Lapanie po dychu (najmä u astmatikov)

Našťastie, veľa alergií je miernych, alebo sa dajú utlmiť liekmi. Každý rok však pribúdajú nové štúdie, ktoré sa zameriavajú na huby v prírodnej a holistickej liečbe alergií, najčastejšie je to Reishi.

Čo je to Reishi?

Reishi, tiež známa ako Lesklokôrovka lesklá, je huba, rastúca vo vlhkých pásmach v Ázii. Má dlhodobé miesto v tradičnej čínskej medicíne, vďaka jej imunomodulačnému efektu.

Existuje veľa vedeckých článkov o jej potencionálnych účinkoch na celkovú imunitu, prevenciu rakoviny, a únavu s depresiou. Reishi je tiež skúmaná pre jej pozitívne účinky na alergie, špeciálne na sennú nádchu.

Ako Reishi pomáha pri alergii?

Huba obsahuje niekoľko biologicky aktívnych látok, ktoré majú vedecky potvrdené účinky, najmä terpenoidy, peptidoglykány a betaglukány. Tieto látky majú antihistaminový a protizápalový efekt, dve vlastnosti, na princípe ktorých fungujú aj lieky na alergiu.

štúdii z roku 2o12 sa po užívaní Reishi zistilo zníženie pocitu upchatého nosa po dráždení peľom. Taktiež sa znížila precitlivelosť nosnej zliznice, kýchanie a produkcia sekrétu.

V tejto review (R) autori uvádzajú Resihi ako unikátne spektrum látok, ktoré hrajú dôležitú rolu v liečbe alergie sprostredkovanej histamínom.

Tiež spomenuli, že Reishi je bezpečnejšia cesta k liečbe alergie, najmä keď antihistaminiká majú nežiaduce účinky.

Problém s liekmi na alergiu:

Reishi sa pokladá za bezpečnejšiu alternatívu pri liečbe alergie, ale čo konkrétne robí klasické lieky nie-bezpečnými?

Vedci, ktorí skúmali bezpečnostný profil Reishi, prišli k záveru, že huba vykazuje podobné protialergické vlastnosti, ako bežné lieky na alergiu, bez rizika krátko- a dlhodobých nežiaducich účinkov.

Citujeme z review z roku 2014:

„Lokálne a systémové užívanie protizápalových liekov prináša vážne negatívne účinky, ako zníženie hypofyzárno-nadobličkovej funkcie (reakcia na stres), dysbalancie v telesných tekutinách a elektrolytoch, môžu spôsobiť nežiaduce zmeny v textúre pokožky, a inhibítory prostaglandínu môžu viesť k ťažkej bolesti žalúdka.“

Nežiaduce účinky:

Lieky na alergiu, bežne známe ako antihistaminiká, sú predpisované pacientom, ktorí potrebujú okamžitú úľavu od príznakov alergie.

Vďaka tomu, že sú v nich syntetické a vysoko koncentrované antihistamínové látky, dokážu okamžite uľaviť od príznakov, ale vedú aj k nežiaducim účinkom, napr.:

  • ospalosť
  • Spomalený reakčný čas
  • Sucho v ústach
  • Rozmazané videnie
  • Tráviace tažkosti
  • Bolesť hlavy
  • Náladovosť
  • Pocity zmätenia

Lieky sa sústredia na potlačenie príznakov, ale nie na príčinu alergickej reakcie. Moderný prístup k liečbe alergie neberie do úvahy prirodzenú obranyschopnosť tela, ani spúšťače alergickej reakcie.

Výsledok? Skončíte závislí od antihistaminík dlhodobo, s rizikom vybudovania tolerancie na lieky, čo môže viesť k zvyšovaniu dávok.

Reishi môže byť na dlhodobé užívanie efektívnejšia.

Spóry v resihi majú protizápalové a antihistamínové vlastnosti, čo cieli na procesy vedúce k alergiám, napríklad tie, čo uvoľňujú histamín. Huba obsahuje betaglukány, ktoré vedia vyvážiť imunitnú hyperreakciu a znížiť histamín a celkový zápal.

Tip na supernápoj pri alergii:

Odporúčame počas peľovej sezóny kombinovať Reishi napr. so žihľavovým čajom – na jar žihľava začína rásť takmer všade, spojte výlet do prírody so zberom žihľavy (nezabudnite na rukavice) a pripravte si z nej čaj, do ktorého rovno môžte nakvapkať Reishi tinktúru.

Čo Reishi obsahuje??

Triterpény

Triterpény sú chemické látky produkované živočíchmi, rastlinami a hubami. Štúdie ukazujú, že tieto látky vedia uľaviť príznakom alergie. Taktiež obsahujú silné antioxidačné látky, ktoré zlepšujú citlivosť na inzulín, čo pmoáha udržovať krvný cukor stabilný.

Reishi je zdrojom triterpénu kyseliny ganodermovej, ktorá má štruktúru podobnú kortikosteroidom (protizápalové lieky). Tým, sa môže viazať na hormóny rovnako ako kortikosteroidné látky, a ovplyvniť alergickú reakciu.

Betaglukány

sú rozpustné látky v bunkovej stene baktérií, kvasiniek, niektorých rastlín, a húb. Majú potvrdené pozitívne účinky na absorbciu cholesterolu a liečbu srdcových ochorení. Ich najdôležitejší účinok je však stimulácia imunity, vďaka čomu imunitný systém reaguje na infekciu rýchlejšie.

Ďalej je zdrojom vitamínov celej skupiny B, D, Selénu, zinku a cholínu.

Testy na čistotu a bezpečnosť.

Samozrejme chcete doplnok, ktorý je účinný, a čistý od pesticídov. Vysoká čistota extraktu znamená viac aktívnej zložky, ktorú potrebujete, najmä ak potrebujete zlepšiť alergiu.

U nás nájdete Reishi z biodynamického poľnohospodárstva, bez pesticídov, s vysokou čistotou, overenú laboratórnymi testami na baktérie a ťažké kovy.

Metóda extrakcie

Aktívne látky sú rozpustné vo vode, a v alkohole. Aby ste získali celé spektrum látok, najlepší je duálny extrakt.

Ako mám užívať Reishi?

U kapsulovej Reishi 2 kapsule denne sú základ, v sezóne alergií aj 4 kapsule denne.

U tinktúry odporúčame preventívne 2 pipety denne, 4 pipety v sezóne.

Nežiaduce účinky a bezpečnosť:

Nežiaduce účinky niesú známe.

Neužívajte v prípade, že máte alergiu na huby. Zvýšenú pozornosť treba venovať, ak užívate lieky na riedenie krvi.