So žihľavou má asi každý nejakú bolestivú skúsenosť. Ide však iba o nepríjemne pŕhlivú burinu, alebo má niečo viac do seba?
Žihľava je jednoročná bylina, ktorú nájdeme doslova všade. Práve teraz, začiatkom jari, je jedna z prvých bylín, ktoré sa tlačia na svet. V tradičných medicínach sa používala ako liečivo na problémy s kĺbmi, a močové infekcie, keďže má výrazné močopudné účinky, čím zaisťuje pravidelné odplavovanie baktérií z vylučovacieho traktu.
Rímski vojaci sa šľahali v noci žihľavou, aby im bolo teplejšie (vďaka lokálnej alergickej reakcii, ktorá zvyšuje prietok krvi pod kožu).
Poďme sa pozrieť na jej benefity:
Žihľava má spomedzi divokých jedlých rastlín najviac rastlinných bielkovín (1/4 z jej celkových kalórií)
Obsahuje železo, horčík, draslík, zinok, vitamíny A, B a vápnik. Pol šálky žihľavy má 2x viac vápnika ako pohár mlieka, čo môže byť užitočné pre ľudí s laktózovou intoleranciou, alebo veganov.
Nutrične je plnohodnotnejšia ako špenát, kel, či špargľa.
Výživové údaje žihľavy na 100 gramov:
- Energia: 42 kcal
- Tuky: 610 mg
- Sacharidy: 1 309 mg
- Bielkoviny: 7 370 mg
- Soľ: 203 mg
- Vláknina: 3 110 mg
- Minerálne látky: 2 260 mg
Pomáha pri sezónnych alergiách – žihľavový čaj pomáha zmierniť alergickú odpoveď organizmu tým, že sa viaže na histamínové receptory (Inak pri naviazaní histamínu vzniká alergická reakcia). Môže sa použiť v prevencii rinitídy (zápalu nosnej sliznice), takisto môže pomôcť aj astmatikom.
Bonusom je, že v prírode sa ukazuje už od konca februára, čo je ideálny čas, kedy začať s prípravou organizmu na hlavnú peľovú sezónu. Ideálna kombinácia je s Reishi, ktorá svojimi imunomodulačnými účinkami pomáha tlmiť prehnané imunitné a alergické reakcie organizmu. Odporúčame začať s touto kombináciou už posledný februárový týždeň, a pri pravidelnom užívaní až do polovice mája (čo je cca 10 týždňov) si môžte sami zhodnotiť, či Vás peľová sezóna ovplyvňuje rovnako, alebo menej ako po minulé roky. Pre letných alergikov takisto je vhodné začať cca 10 týždňov pred vrcholom peľovej sezóny.
Zdravé kĺby – v tejto štúdií (R) preukázali jej protizápalové vlastnosti a možné využitie pri liečbe revmatoidnej artritídy. V tradičnej medicíne sa stáročia používala na problémy s kĺbmi.
Pomáha pri zápale v močovej sústave – pôsobí močopudne, čím pomáha pravidelne odstraňovať baktérie z močového traktu.
Prostata , TST a PCOS – štúdie ukazujú, že žihľava vie ovplyvniť SHBG proteínu, ktorý premieňa testosterón na dihydrotestosterón. To by malo pomôcť zabrániť zväčšovaniu prostaty. Štúdie na ľuďoch zase ukázali, že pravidelné užívanie žihľavy môže znížiť krátkodobé aj dlhodobé ťažkosti s močením.
SHBG viaže na seba v krvi 3 kľúčové hormóny (estrogén, testosterón a dihydrotestosterón) a pomáha ich prenášať do tkanív. Klinicky najdôležitejší je testosterón (TST).
Vysoké hodnoty SHBG znamenajú nízky voľný TST. To môže viesť k zníženému libidu u žien. U mužov môže byť okrem zníženého libida aj problém s erekciou.
Naopak, nízke hodnoty SHBG znamenajú príliš vysoký voľný testosterón. U žien to môže viesť k vzniku PCOS (syndróm polycystických vaječníkov), u mužov agresia, podráždenosť, vypadávanie vlasov a zväčšenie prostaty
Extrakt z koreňa žihľavy môže pomôcť ovplyvniť PCOS.
PCOS je syndróm polycystických vaječníkov, a je hlavnou príčinou neplodnosti žien v plodnom veku.Vyskytuje sa u žien, ktoré majú zvýšenú hladinu TST v organizme. Táto hormonálna nerovnováha stojí za nepravidelnými menštruačnými cyklami, nadmerným akné a problémami s otehotnením.
Neliečený PCOS môže viesť k Diabetu II. Typu a srdečným ochoreniam. PCOS je totiž spojený s inzulínovou rezistenciou, kedy sa cukor z krvi nevie dostať do buniek, na miesto potreby, a ostáva v krvnom obehu. U PCOS je zaujímavá kombinácia s hubou Maitake (trsnatec lupenitý), ktorá ukazuje podobné vlastnosti.
Ďalej pomáha znižovať krvný tlak (pomocou močopudného účinku a odvodnenia), a tým napomáha k zdraviu srdca a obehového systému.
ecept – caj, polievka